Przypominami o obowiązku noszenia maseczek w naszej przychodni

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertąRehabilitacja dzieci - Warszawa Wilanów

Oferujemy pełen zakres usług w zakresie rehabilitacji i fizykoterapii dzieci oraz dorosłych. Dbamy o najwyższy poziom zabiegów pielęgnacyjnych i aktywności ruchowo-zabawowej najmłodszych. Skutecznie diagnozujemy, a także leczymy wady postawy. Z nami zadbasz o prawidłowy rozwój dziecka już od jego pierwszych dni, poznając instruktaż pielęgnacyjny oraz jak prawidłowo je nosić.Instruktaż pielęgnacyjny noworodków i niemowląt

Właściwe noszenie, podnoszenie, przewijanie, czy kąpanie dziecka zabezpiecza je przed urazami, wpływa na jego prawidłowy rozwój ruchowy, a także pogłębia więzi z rodzicami. Zabiegi pielęgnacyjne i aktywność ruchowo–zabawowa wykonywane w odpowiedni sposób potrafią wyeliminować i zredukować zaburzenia rozwojowe, a odpowiednia pielęgnacja wcześniaków skutecznie wspomaga ich psychomotoryczny rozwój.

Nasz instruktaż pielęgnacyjny obejmuje takie zagadnienia jak:

 • nauka prawidłowego podnoszenia i noszenia niemowląt
 • nauka prawidłowego przewijania, ubierania, układania, kąpieli
 • nauka prawidłowej pozycji dziecka podczas karmienia piersią lub butelką
 • przykłady zabaw stymulujących rozwój dziecka

Leczenie wad postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci znajdują się na czele listy chorób cywilizacyjnych. Główną tego przyczyną jest zmiana trybu życia – z aktywnego ruchowo na siedzący. Musimy mieć świadomość, że nasze dzieci przebywają średnio od kilku do kilkunastu godzin dziennie w pozycji siedzącej, siedząc w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych. Kiedy uwolnią się już od obowiązków, najchętniej odpoczywają również w pozycji siedzącej oglądając telewizję, czytając, czy grając w gry komputerowe. Siedzący tryb życia negatywnie wpływa na rozwój młodego człowieka. Powoduje osłabienie siły mięśni, obniżenie ogólnej sprawności i wydajności organizmu, a w konsekwencji spadek odporności. Konsekwencją tego jest pojawienie się zaburzeń postawy ciała, które nieleczone z czasem pogłębiają się i utrwalają w postaci poważnych wad postawy.

Jeśli lekarz stwierdził wystąpienie wady postawy to należy mieć świadomość, że nie minie ona wraz z rozwojem dziecka. Nieleczona, może powodować zaburzenia w budowie oraz czynnościach wielu narządów i układów organizmu człowieka jak np.:

 • pogłębienie przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa może pogarszać wentylację płuc, utrudniać dopływ krwi do mózgu
 • kręgosłup prosty na skutek zbyt słabej amortyzacji może powodować mikrourazy głowy podczas chodzenia czy skakania
 • boczne skrzywienia kręgosłupa (skoliozy) pogarszają wentylację płuc, powodują bóle międzyżebrowe, utrudniają pracę serca i wielu dużych naczyń krwionośnych
 • płaskostopie i koślawe lub szpotawe kolana utrudniają długotrwałe stanie i chodzenie
 • ogólnie wady postawy pogarszają warunki statyki ciała, powodują zwiększenie zużycia energii, poczucie znużenia i nerwowość

Bagatelizowanie najmniejszych nawet zaburzeń postawy u dzieci negatywnie wpływa na ich zdrowie i sprawność, a w przyszłości może przynieść bardzo niekorzystne w skutkach powikłania chorobowe:

 • bóle krzyża i pleców w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa
 • bóle stóp, nóg i stawów biodrowych, zwłaszcza podczas dłuższego stania lub marszu
 • pogorszenie funkcjonowania układu oddechowego oraz krążenia
 • dokuczliwe i długotrwałe bóle głowy
 • osłabienie sprawności i wydolności fizycznej

Zauważywszy nieprawidłowości w postawie ciała dziecka należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pediatry, ortopedy lub specjalisty rehabilitacji ruchowej, a następnie rozpocząć  gimnastykę korekcyjno-kompensacyjną prowadzoną przez fizjoterapeutę lub nauczyciela WF-u. Ćwiczenia pomogą w skorygowaniu istniejącej wady postawy i doprowadzeniu jej, o ile to jest możliwe, do stanu prawidłowego, bądź zatrzymaniu wady i niedopuszczeniu do jej pogłębienia.

Pamiętajmy, że wcześnie wykryte wady postawy dają największe szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie.

Rehabilitacja dzieci ( fizjoterapia dzieci)  jest tym skuteczniejsza, im wcześniej wykryjemy wady lub zaburzenia napięcia w rozwoju malucha. Warto obserwować, czy dziecko nie odgina nadmiernie główki do tyłu, patrzy cały czas w jedną stronę, mocno zaciska pięści czy pręży się w łuku. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, warto zabrać dziecko do specjalisty. Rehabilitacja dzieci (fizjoterapia dzieci) i dorosłych w Centrum Medycznym Balumed wyróżnia się najwyższym poziomem zajęć. Oferujemy pełen zakres usług w zakresie rehabilitacji i fizykoterapii dzieci oraz dorosłych.  Skutecznie diagnozujemy, a także leczymy wady postawy. Z nami zadbasz o prawidłowy rozwój dziecka już od jego pierwszych dni, poznając instruktaż pielęgnacyjny oraz jak prawidłowo je nosić.

Sprawdź lekarzy świadczących usługę Rehabilitacja dzieci

MGR

MONIKA GRABOWSKA

zobacz

MGR

JUSTYNA KONOPCZYŃSKA-BRODZIK

zobacz
„Specjalistyczne Centrum Medyczne Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Małego Dziecka” - Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.