Przypominami o obowiązku noszenia maseczek w naszej przychodni

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą



USG ortopedyczne - Warszawa Wilanów


Ultrasonografia tzw USG jest jedną z metod diagnostyki obrazowej, nieinwazyjna i nieuszkadzająca tkanek. Metoda ta jest dokładna i pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym. Badanie ortopedyczne USG pozwala cenić nieprawidłowości już przy bardzo niewielkich zmianach. Badanie można powtarzać wielokrotnie i jest bezpieczne dla pacjenta.

USG bioder u dzieci pozwala na ocenę prawidłowego rozwoju panewki stawowej. W Polsce dysplazja zdarza się u 2-4% noworodków, a z badań wynika, że częściej dotyka płeć żeńską 3-5:1. W 6 tygodniu życia dziecka zaleca się kontrolne badanie usg bioder pod kontem dysplazji stawu biodrowego, aby jak najszybciej w razie nieprawidłowości włączyć leczenie zachowawcze, unikając zabiegu operacyjnego. 90-99% przypadków uzyskuje dobry wynik leczenia zachowawczego, stosując poduszkę Frejki lub uprząż Pawlika.

USG kolan

Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka, łączy kość udową i piszczelową. Do budowy stawu zaliczamy tzw rzepkę oraz więzadła zewnętrzne i wewnętrzne a także takie elementy jak łąkotki, kaletki maziowe oraz torebkę stawową.

Podobnie jak w przypadku innych stawów USG ortopedyczne pozwala na ocenę budowy i motorykę. Pod kontrolą USG można podać precyzyjnie lek do stawu kolanowego, jak również dokonać punkcji płynu.


Opis badania USG powinien zawierać zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ultrasonagraficznego:

  • dokładny opis położenia, wielkości oraz wymiarów organów badanych i wszystkich stwierdzonych w nich nieprawidłowości,
  • wnioski diagnostyczne, rozpoznanie,
  • propozycję kolejnych badań, jeżeli badanie USG nie jest rozstrzygające,
  • dokumentację zdjęciową zawierającą wszystkie nieprawidłowe zmiany morfologiczne,
  • pełny opis maszyny, za pomocą której zostało przeprowadzone badanie.
„Specjalistyczne Centrum Medyczne Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Małego Dziecka” - Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.